Co powinno się znaleźć na stole wielkanocnym?

menu-na-wielkanocBoże Narodzenie i Wielkanoc to w kościele chrześcijańskim dwa najważniejsze święta upamiętniające narodzenie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa Pana. Uroczystości kościelne (czuwania, procesje, msze święte) nie są jednak jedyna formą jednoczenia się, gdyż zarówno święto Narodzenia, jak i Zmartwychwstania Pańskiego, mają wydźwięk rodzinny, zatem obchody w gronie najbliższych są równie ważne, co przeżywanie tego niezwykłego czasu we wspólnocie wierzących.
Na święta, z różnych stron Polski, a coraz częściej także i świata, zjeżdżają się nasi bliscy: przyjaciele i rodzina. Biesiadowanie zawsze odbywa się przy stole, zatem na gospodarzach spotkania ciąży obowiązek przygotowania posiłku oraz zadbania o ciepłą, domową atmosferę. Klimat, który winien panować podczas rodzinnych zjazdów nie zmienia się bez względu na ich charakter. Inaczej jest w przypadku potraw, aczkolwiek założenie jest zawsze takie samo: potrawy wigilijne muszą być równie smaczne, co dania na Wielkanoc i na odwrót.

Jak tradycja nakazuje, podczas wigilijnej wieczerzy na świątecznym stole powinny pojawić się, m.in. takie potrawy, ciasta i napoje jak aromatyczny barszcz czerwony z uszkami, rozpływający się w ustach karp, śledzie w śmietanie, groch z kapustą, kruchy placek z makiem, puszysty sernik z rodzynkami czy kompot z suszonych śliwek. Z kolei w wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć takich pyszności jak pikantny chrzan świąteczny, buraczki ćwikłowe czy cukrowy bądź też chlebowy baranek. Na śniadaniowym talerzu zaś obowiązkowo musi pojawić się tradycyjny żurek lub barszcz zabielany, a na obiadowym półmisku zapiekana szynka świąteczna albo nadziewana gęś. Oczywiście, nie można zapomnieć o słodkościach, które uraczą podniebienie biesiadników. Wielkanocny mazurek, pascha bądź keks bezapelacyjnie musi zagościć na deserowych talerzykach.

Czy to zima, czy wiosna, Boże Narodzenia czy Wielkanoc, najważniejsze jest, to by święta te spędzać z osobami bliskimi naszemu sercu. Przecież, nawet najwspanialsze dania i ciasta nie smakują, gdy spożywa się je samemu lub z ludźmi, których nie darzy się zbytnią sympatią, co, notabene, bardzo często ma miejsce w rodzinie. Tak czy owak, chcąc w radości przeżyć święta, na ich okres, trzeba zapomnieć o wszelkich niesnaskach i sprawić, by w domu zagościła miła atmosfera.

Udział w uroczystościach kościelnych + spotkanie w rodzinnym gronie + smaczne jedzenie + przyjazna atmosfera = udane obchody bożonarodzeniowe i wielkanocne.

(Wpis przeczytało łącznie 629 osób, dziś było to 1 osób )