Dania z ryżem – smaczne i zdrowe

ryż w kuchniKuchnia chińska ma coraz więcej zwolenników w Polsce. Wiele dań zawiera oczywiście ryż. Natomiast jest on również ważnym składnikiem potraw w kuchniach innych narodowości.

Ryż występuje w wielu odmianach, formach i daje wiele możliwości jeśli chodzi o sztukę kulinarną. Można nadawać mu różne kolory i konsystencje. Co najważniejsze jest smaczny i dobrze komponuje się z wieloma innymi składnikami. Używany jest do dań pospolitych, wyrafinowanych oraz w dietach odchudzających. Tutaj najbardziej polecany jest ryż brązowy, który zawiera otoczkę z otrąb. Przyspiesza ona procesy przemiany materii oraz oczyszczania organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. Poza tym ta forma ryżu zawiera więcej witamin i składników mineralnych, które dobrze wpływają na zdrowie i na wygląd sylwetki. Najzdrowszą odmianą ryżu jest ryż dziki. Ma on specyficzny smak dlatego często jest mieszany z ryżem białym. Tak czy inaczej taka kompozycja ziaren zawiera dużo białka, potasu, fosforu i witamin z grupy B.

Właściwie każda odmiana ryżu komponuje się dobrze z warzywami, drobiem i rybami. Są to wszystko polecane produkty, zwłaszcza jeżeli zostaną odpowiednio przyrządzone. Najlepiej używać do tego oliwy, ziół, soku z cytryny itp. Wówczas nasze potrawy ryżowe będą zdrowe i dobre, zwłaszcza dla osób które ze względów zdrowotny powinny wyjątkowo dbać o odpowiednią dietę. Natomiast najbardziej znane dania z ryżu nie należą raczej do niskokalorycznych, ale są z pewnością bardzo smaczne i zawierają też wiele cennych składników odżywczych. Można wymienić tutaj chociażby risotto, paellę czy ryż po chińsku.

Jeśli chodzi na przykład o risotto jest ono uważane za potrawę typowo włoską, natomiast podobno Marco Polo przywiózł ją tam z Chin. W każdym razie obecnie najbardziej popularny rodzaj tego dania to risotto po mediolańsku. Robi się je z krótkoziarnistego ryżu, bo jego ziarna nie są bardzo sypkie po ugotowaniu. Najpierw podsmażamy na maśle cebulę, dodajemy szpik wołowy, ryż i białe wytrawne wino. Wszystko razem gotujemy, a po chwili dodajemy rosół. Kiedy ryż wchłonie cały płyn i będzie gotowy wrzucamy do niego parmezan i szafran. Tak wygląda klasyczny przepis, ale można także robić risotto z drobiem, wątróbką, rybą czy owocami morza. Zawsze dobrym dodatkiem będą także warzywa, zwłaszcza pomidory i papryka. Aby risotto miało bardziej kremową konsystencję niektórzy dodają do niego śmietanę oraz świeże masło. Włosi są specjalistami od przyrządzania tego dania, ale nawet w Polsce jest ono znane już od dawna. Oczywiście nasza wersja podlegała różnym modyfikacjom dostosowanym do polskich upodobań i realiów.

(Wpis przeczytało łącznie 81 osób, dziś było to 1 osób )