Domowy ketchup do słoików

domowy keczupOdkąd w XVI wieku królowa Bona sprowadziła na nasze ziemie szereg „dziwnych” dla naszych przodków roślin, te rozpoczęły swoje panowanie na naszych stołach i wzbogacają naszą dietę po dzień dzisiejszy. Choć początki okupione były nawet ofiarami śmiertelnymi, gdyż przykładowo zamiast bulw ziemniaków spożywano ich trującą, nadziemną część, zawierająca solaninę, powodującą poważne zatrucia pokarmowe, to z biegiem czasu nauczono się poprawnego spożywania i przetwarzania warzyw.
Szczęśliwie, wśród tzw. włoszczyzny, czyli warzyw sprowadzonych przez pochodzącą z Włoch królową znalazły się pomidory

Bogate w wartości odżywcze czerwone i zielone pomidory stanowią cenne źródło karotenu, witamin (C, K, witamin z grupy B), kwasu foliowego, potasu, sodu, fosforu, magnezu. Poza tym zawierają cenny antyutleniacz – likopen, nadający im czerwony kolor. Warto wiedzieć, że zalecane są szczególnie dzieciom i młodzieży w okresie wzrostu oraz działają uspokajająco ze względu na zawartość soli bromu. Poza tym warzywo to zawiera niewiele kalorii.
Dodatkowo nie należy przejmować się sezonowością pomidora, ponieważ w formie przetworzonej warzywo to zachowuje większość swoich drogocennych substancji, a nawet zawartość likopenu w tych przetworach jest znacznie większa niż w świeżych warzywach, ze względu na, często dodawaną do przetworów oliwę, która zwiększa jego przyswajalność w organizmie. Dlatego pomidory warto przetwarzać i przyrządzać z nich pyszne przeciery, surówki i marynaty. Świetnym pomysłem na domowe przetwory jest samodzielne przyrządzenie ketchupu. Oto przykładowy przepis:

Domowy ketchup
Składniki:
2 kg dojrzałych pomidorów, pokrojonych na duże kawałki
4 duże cebule
250g selera naciowego
5 łyżek oliwy
4 duże ząbki czosnku
1 łyżeczka nasion kolendry
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka gałki muszkatołowej
½ łyżeczki czarnego pieprzu
½ łyżeczki Tabasco
200 ml białego octu winnego
200g drobnego cukru

Przygotowanie:
Rozdrobnioną, najlepiej w blenderze, cebulę i seler naciowy smażymy przez około 5 minut na rozgrzanej oliwie. Dodajemy ząbki czosnku i pokrojone pomidory oraz resztę składników i przypraw, doprowadzając do wrzenia. Następnie zmniejszamy ogień i ciągle gotujemy, od czasu do czasu mieszając. Kiedy ketchup zmniejszy swą objętość, przelewamy całość do blendera, ponownie rozdrabniamy i przecieramy przez sito. Kiedy ketchup jest zbyt rzadki możemy go ponownie podgrzać, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Próbujemy i ewentualnie doprawiamy do smaku. Ciepły ketchup przekładamy do wysterylizowanych słoików i możemy przechowywać przez około 3 miesiące.

(Wpis przeczytało łącznie 109 osób, dziś było to 1 osób )