Gulasz z kaszą i buraczkami

Gulasz to jedna z najbardziej znanych węgierskich potraw. Danie to składa się w głównej mierze z mięsa (wołowego lub wieprzowego), papryki oraz cebuli. Gulasz można przygotowywać na wiele różnych sposobów. W poszczególnych regionach państwa węgierskiego możemy zetknąć się z różnymi odmianami gulaszu. Niegdyś najbardziej słynny był przede wszystkim wieprzowy bogracz z kluseczkami, który był gotowany w charakterystycznym, metalowym kociołku, podwieszanym nad ogniem.

Dzisiaj gulasz jest daniem dość często pojawiającym się na stołach również w wielu innych krajach, w tym między innymi w Polsce.

Jeśli nie wiesz, jak zrobić dobry gulasz, musisz koniecznie wiedzieć, że jego podstawą zazwyczaj jest mięso. Gulaszowa zupa rybna przygotowywana jest natomiast z dobrego gatunku ryby – w tym celu najczęściej wybierany jest karp. W niektórych państwach można się zetknąć również z gulaszem przyrządzanym bez dodatku mięsa. Taki wegetariański gulasz sojowy i z bakłażana szczególnie dobrze znany jest w Indiach.

W naszych polskich domach na ogół przygotowujemy gulasz w tradycyjny sposób, serwując go z kaszą oraz z buraczkami. Do przygotowania takiego gulaszu będziemy potrzebować następujące składniki: około pięćdziesięciu dekagramów mięsa wieprzowego, dwa ząbki czosnku, szklankę bulionu warzywnego, paprykę, mąkę, oliwę z oliwek oraz przyprawy: paprykę w proszku (ostrą i słodką), liście laurowe, ziele angielskie, pieprz oraz sól. Mięso kroimy na niewielkie kawałki, podsmażamy na oliwie z oliwek, aż uzyska jednolity, zarumieniony kolor. Następnie mięso przekładamy do garnka zalewając szklanką bulionu.

W tym samym czasie kroimy cebulę i szklimy ją na tłuszczu. Gdy mięso będzie już wystarczająco miękkie, wówczas dodajemy do niego cebulę i pokrojoną świeżą paprykę w paski. Wszystkie składniki dusimy pod przykryciem przez około piętnaście minut. Na samym końcu do gulaszu dodajemy po łyżeczce papryki ostrej i słodkiej, wrzucamy przyprawy. Jeśli gulasz będzie zbyt rzadki, wówczas dosypujemy jeszcze dwie łyżki mąki. Do smaku doprawiamy solą i pieprzem. Tak przygotowany gulasz na drugie danie będzie stanowił wyśmienity obiad, który możemy serwować z kaszą gryczaną bądź jęczmienną i buraczkami.

Gulasz może stanowić zarówno odrębne danie, jak i również dodatek do wielu znanych nam potraw. Gulaszowy sos do placków ziemniaczanych jest na pewno wszystkim nam doskonale znane – tak serwowane danie zyskało miano „placków po węgiersku”. Także kluski śląskie z gulaszem są daniem powszechnie znanym.

(Wpis przeczytało łącznie 463 osób, dziś było to 1 osób )