Kapusta po śląsku – z grochem, boczkiem, ziemniakami

Na początku musimy wspomnieć o tym, iż kapusta zajmuje bardzo ważne miejsce w kuchni śląskiej, ponieważ jest serwowana z wieloma daniami, a także na jej podstawie przygotowuje się liczne przysmaki. Z pewnością, bardzo powszechna jest tu modra kapusta, czyli potrwa wykonana na bazie czerwonej kapusty, która może być gotowana lub zasmażana.

Nie mniej znana jest kiszona kapusta, która najlepiej smakuje razem z grochem, boczkiem i ziemniakami, w mniejszym stopniu serwowana jest w zestawie z pieczywem.

Na uwagę zasługuje fakt, iż tego rodzaju kapusta często gości na stole wigilijnym, ale w tym wydaniu rezygnuje się z boczku, aby potrawa była jarska. Podawana jest wtedy także z ziemniakami oraz z rybą. Warto podkreślić to, iż wigilijna kapusta z grochem jest znana nie tylko na Śląsku, ale także w wielu innych regionach Polski, choćby przykładowo w Małopolsce. Przede wszystkim, jest smaczna, wyróżnia się rewelacyjnym zapachem i smakiem, w szczególności kiedy dodamy jeszcze do niej, np. kminku lub majeranku. Poza tym, może pełnić również funkcję przekąski, np. podczas niedzielnego barbecue.

Przepis na śląską kapustę z grochem i boczkiem
Składniki:
75 dag kiszonej kapusty,
1 szklanka całego grochu (25 dag),
25 dag chudego wędzonego boczku,
1 cebula,
1 łyżka mąki pszennej,
po pół łyżeczki suszonego tymianku, majeranku i cząbru,
sól,
pieprz.
Sposób przyrządzenia:
W pierwszej kolejności płuczemy kapustę, kroimy ją i zalewamy ½ szklanki wody, a następnie gotujemy. Kolejno, przebieramy groch, płuczemy, zalewamy wodą i zostawiamy na noc. Na następny dzień gotujemy groch na wolnym ogniu. W międzyczasie obieramy cebulę i kroimy w kostkę, zaś boczek kroimy w plastry i lekko obsmażamy. Kiedy cebula uzyska złoty kolor, opruszamy ją mąką i zasmażamy. W dalszym etapie do kapusty dodajemy zasmażoną kapustę i zioła. Pieprzymy i solimy do smaku oraz dokładnie mieszamy. Gotujemy wszystkie składniki na małym ogniu przez 5-7minut. Kolejno nakładamy kapustę na miskę i obkładamy obsmażonym boczkiem. Śląskie danie serwujemy razem z ziemniakami.

Na koniec należy jeszcze wspomnieć o tym, iż najlepsza jest kiszona kapusta w beczkach własnej roboty, ponieważ gotowe wyroby nie mogą się z nią równać. Ponadto, aby nie zepsuć jej smaku, musimy uważać podczas wykonywania zasmażki, bowiem gdy ją przypalimy, to na pewno zniszczy ona smak i aromat kapusty. A, co najważniejsze kapustę po śląsku możemy kilka razy podgrzewać czy gotować i nie nic na tym nie traci, mało tego można nawet powiedzieć, że im więcej razy jest gotowana, tym jest smaczniejsza. Dlatego warto potrawę przygotować w większym naczyniu i delektować się nią przez kilka dni, bez ryzyka że nam się znudzi, gdyż nie jest to możliwe w przypadku tak znakomitego przysmaku.

(Wpis przeczytało łącznie 802 osób, dziś było to 1 osób )