Kuchnia pachnąca bazylią

Aromatyczna bazylia jest niezastąpiona w kuchniKuchnia, to nie tylko miejsce, gotowanie, czy spożywanie posiłków, kuchnia, to także sztuka. Sztuki gotowania uczy się wielu, ale posiąść ją nie jest wcale tak łatwo. Żadne szkoły i najdroższe kursy nie pomogą, jeśli nie ma tego, co najważniejsze: pasji, serca i talentu.

Kuchnia, to nie tylko smaki, ale przede wszystkim zapachy. To one jako pierwsze trafiają na czułe nosy potencjalnych konsumentów, zachęcają do jedzenia lub odwrotnie, sprawiają że czym prędzej odchodzi nam ochota na jedzenie. Od wieków wiadomo było, że sekret doskonałego smaku i zachęcającego zapachu tkwi w przyprawach.

Różnorodne mieszanki świeżych i suszonych ziół potrafią najprostsze danie przemienić w prawdziwy rarytas. Wiele ziół można z powodzeniem uprawiać w domowych warunkach, dzięki czemu zawsze możemy mieć łatwy dostęp do świeżych listków tymianku, bazylii czy oregano. Właśnie bazylia jest przyprawą, która znana i stosowana jest w kuchniach całego świata. Niezastąpiona we włoskim menu, na stałe zagościła także w polskiej kuchni ubogacając swoim charakterystycznym smakiem i aromatem wiele potraw. Aromatyczną bazylię, o miłym, korzennym, słodkawym i pikantnym smaku i zapachu dodaje się do wielu potraw, zarówno rodzimych, jak i pochodzących z innych kontynentów. Najczęściej stosuje się bazylię pospolitą, której świeże listki dodaje się do wielu potraw. Doskonale komponuje się z wieloma warzywami, daniami mięsnymi, rybnymi, dodaje się ją także do sałatek, twarogów i zapiekanek.

Jeśli chcemy przyrządzić jakiekolwiek danie pochodzące z włoskiej kuchni, koniecznie potrzebujemy świeżej lub ewentualnie suszonej bazylii. Jest niezbędna przy przyrządzaniu pizzy, spaghetti z pomidorami, lazanii, czy słynnego sosu pesto, który przygotowuje się na bazie świeżych listków bazylii.

Do przyrządzenia włoskich potraw używa się przeważnie bazylii pospolitej. Jednak w kuchni stosuje się także dwa inne gatunki tego ziela: bazylię cytrynową i tajską. Bazylia tajska nadaje potrawom orientalnego, korzenno-anyżkowego smaku, natomiast cytrynowa odmiana jest lekko kwaskowata.

Niezależnie od gatunku, z łatwością uprawią się bazylię w przydomowym ogródku, stanowi także element dekoracyjny wielu parapetów kuchennych. Zarówno bazylia z doniczki, jak i z ogródka posiada takie same walory smakowe i lecznicze i z powodzeniem można ją dodawać do niemal każdego dania.

Bo oprócz smaku, bazylia ma także zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmów, działa przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Przypisuje się jej także działanie przeciwdepresyjne. Bazylia poprawia nastrój i dodaje sił. Jako lekarstwo stosuje się ją w łagodnych zaburzeniach trawiennych, wzdęciach i przy niedoborze soku żołądkowego.

(Wpis przeczytało łącznie 77 osób, dziś było to 1 osób )