Kulinarna podróż po Litwie

kuchnia litewskaLitwa to nasz bliski sąsiad. W latach 1569-1795 Polska i Litwa tworzyły nawet jedno państwo: Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Wielu historyków uważa, że Litwa do dziś ma za zła Polakom to, że odebraliśmy im tożsamość. Zalaliśmy ich kraj wszystkim, co polskie, a Litwini przez wiele lat musieli w tym wszystkim odszukać własną tożsamość narodową. Nie da się jednak ukryć, że kuchnia litewska tylko w pewnej części jest podobna do kuchni polskiej. Istnieje wiele potraw i napojów, które mają wspólną, polsko-litewską historię. Możemy do nich zaliczyć różnego rodzaju nalewki i miody pitne. Zarówno w Polsce, jak i Litwie wytwarzane są już od średniowiecza, mają dość wysoką zawartość alkoholu i stały się właściwie litewskim napojem narodowym. Kwas chlebowy natomiast jest trunkiem o bardzo niskiej zawartości alkoholu, dlatego więc jest uznawany za napój bezalkoholowy. Jest też napojem litewskim. Świetnie gasi pragnienie i powinien być wytwarzany bez odrobiny konserwantów i innych substancji sztucznych. Kwas chlebowy musi być w pełni naturalny.

Obok litewskich napojów mamy również dania. Do tych najbardziej litewskich zalicza się m.in. cepeliny i kołduny, czyli różne odmiany pierogów. W różnych częściach Polski i Litwy są różnie nazywane. Nie da się ukryć, że tradycja wyrabiania pierogów na Litwie jest długa. A obok pierogów bardzo smaczne i równie popularne są litewskie wędliny i sery. Kindziuk, czyli typowo litewska wędzonka jest dość specyficzna. Co ciekawe, właściwie każdy z nas może zrobić swój własny kindziuk w domu. W Internecie można znaleźć mnóstwo dobrych przepisów i porad, wystarczy tylko dobrze poszukać. Kindziuk to bardzo wyraziste w smaku mięso i nie każdemu może ono przypaść do gustu. Podobnie z litewskimi serami. Wiele z nich przypomina dobrze znane nam gatunki, np. parmezan czy maasdamer. Ale są najczęściej bardziej aromatyczne i suche, dzięki czemu dłużej mogą być przechowywane. Obok nich mamy sery litewskie typowe dla tego państwa i regionu, np. ser z kminkiem lub sery na słodko. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do naleśników, przegryzka w ciągu dnia, słodki deser lub drugie śniadanie. Smakują najlepiej ze świeżymi warzywami i owocami. Będąc na Litwie nie wolno nie spróbować litewskich serów!

Można zauważyć, że litewskie kulinaria są różnorodne i każdy powinien odnaleźć tutaj coś dla siebie. Pamiętajmy, że ta kuchnia jest kaloryczna, ale również syta i pożywna. Najczęściej smakuje mężczyznom, którzy powinni zaopatrywać się w tłuszcz. I to panowie właśnie najchętniej wybierają oryginalne litewskie trunki.

(Wpis przeczytało łącznie 166 osób, dziś było to 1 osób )