Łatwy kisiel owocowy Õunakissell z Estonii

ÕunakissellKuchnia narodowa to wypadkowa wielu czynników. Najbardziej na tradycję kulinarną wpływa jednak klimat, warunki geograficzne oraz historia, która niejednokrotnie powoduje przenikanie obcych zwyczajów kulinarnych na narodowe stoły. Biorąc pod uwagę losy Estonii, sztuka kulinarna tego małego, nadbałtyckiego kraju przesiąknęła wpływami narodów od których państwo zależne było w przeszłości. Elementy duńskie, niemieckie, szwedzkie, polskie i rosyjskie pozostawiły zatem swój ślad nie tylko w miejskim krajobrazie, pod postacią zabytków architektury, ale również na estońskich stołach.

Co warto wiedzieć o kulinariach tego małego, uroczego kraju?
Tradycyjna kuchnia Estonii opiera się jednak przede wszystkim na daniach mięsnych, słonych, treściwych i obfitych, na co wpływ miał klimat i wyspiarskie położenie Estonii. Takie dostarczają bowiem odpowiedniej ilości energii. Do typowych dań należą sült – galaretka wieprzowa serwowana na zimno z musztardą, marineeritud angerjas – marynowany węgorz, mulgikapsad – duszona kiszona kapusta z wieprzowiną oraz bożonarodzeniowy specjał, czyli kaszanka (verivorst). Do słonych przysmaków zaliczają się może niezbyt apetycznie wyglądające, ale znacznie lepiej smakujące, suszone ryby.
Estończycy szczególnie upodobali sobie desery. Słodkie estońskie dania charakteryzują się przede wszystkim łatwą dostępnością składników oraz prostotą wykonania, która idzie w parze z jakością smakową. Najbardziej popularnymi składnikami deserów są owoce i orzechy. Ulubioną popołudniową przekąską jest słodko – kwaśny kisiel jabłkowy, zwany Õunakissell . Przepis na ten idealny, jesienny podwieczorek jest bardzo prosty:

Składniki na 2 porcje: 200 g jabłek 0,5 l wody 80 g cukru 1 łyżka mąki ziemniaczanej 2-3 laski cynamonu kilka goździków Obrane i pokrojone w plasterki jabłka należy gotować z przyprawami do uzyskania miękkości. Po wyjęciu przypraw do wywaru wlewamy mąkę rozdrobnioną z wodą. Kisiel podawać można ze świeżymi jabłkami oprószonymi cynamonem oraz bitą śmietaną.
Popularny jest także deser kama – przygotowywany z drobnej kaszy, mielonego groszku i zsiadłego mleka. Bardzo prostym, słodkim daniem o rodowodzie estońskim jest gotowana z sokiem żurawinowym, a następnie zalana mlekiem kasza manna.

Słodkimi specjałami z północnej Estonii są też kruche, domowe ciasteczka. Wśród nich najczęściej spotykane to cynamonowe spiralki, imbirowe półksiężyce lub kółeczka i ósemkowe kringle z kardamonem.

(Wpis przeczytało łącznie 165 osób, dziś było to 1 osób )