Najlepsze mołdawskie wina

pyszne-wino-z-moldawiiO Mołdawii bardzo często mówi się jako o kraju winem płynącym. Nie ma się co dziwić. W końcu to właśnie tutaj napotkamy wiele winnic, niezwykle okazałych i atrakcyjnych. To właśnie tutaj produkuje się przepyszne i aromatyczne wina, tak bardzo uwielbiane przez Mołdawian, ale przede wszystkim przez turystów, którzy coraz tłumniej przybywają na wakacje do tego kraju. Przybywając do Mołdawii nie można ominąć słynnych i pachnących winnic. W większości z nich prowadzone są atrakcyjne degustacje. Koniecznie należy wziąć w nich udział. To pierwsza okazja do posmakowania przepysznych, mołdawskich win!

W Mołdawii winnice dostępne są w zasadzie wszędzie, oprócz północnej, znacznie chłodniejszej części kraju. Okazuje się, że winnice mołdawskie zajmują prawie dziesięć procent powierzchni całego państwa. Dlatego wytwarzanych jest tutaj kilkadziesiąt różnego rodzaju win oraz szampanów. Mołdawia słynie z regionalnych, wyśmienitych trunków. Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że bardzo znane są tutaj narodowe święta, związane bezpośrednio z winiarską tradycją. Bardzo znanym świętem jest na przykład Narodowy Dzień Wina, który odbywa się zawsze w drugą niedzielę października. W dużych miastach, takich jak np. najbardziej znany Kiszyniów, mają miejsce wówczas bardzo huczne uroczystości ku czci Bachusa, greckiego bożka wina. Nie brakuje degustacji, festiwali oraz koncertów folklorystycznych.

Bardzo dużą atrakcją dla wszystkich turystów odwiedzających Mołdawię jest także turystyka enologiczna. W Mołdawii zostały wyznaczone trasy oraz szlaki turystyczne, które obejmują najciekawsze oraz najpiękniejsze zakątki kraju, które związane są właśnie z produkcją wina. Niedaleko miejscowości Orheiul Vechi mieszczą się dwie najpopularniejsze wytwórnie mołdawskiego wina – Purcari oraz Chateau Vartely.

Warto pamiętać także o tym, że na terenie Mołdawii znajdują się także największe na świecie winne piwnice. Na przykład w mieście Cricova, które znajduje się na północnych przedmieściach stolicy. To właśnie ta winnica znana jest niemal na całym świecie z wina musującego. W chwili obecnej wina musujące wytwarzane są za pomocą tradycyjnej metody szampanizacji. W winnicach tych znajduje się np. kolekcja Hermana Goeringa. To kolekcja bardzo starych win. Przybywając do tej znanej winnicy można liczyć na szereg atrakcji. Oczywiście, najważniejszą z nich jest degustacja tego pysznego wina. Można również obejrzeć wszystkie sale z perspektywy małego wagonika. Odwiedzając winnicę Mile tii Mici można zachwycić się okazałą fontanną. W środku podziwiać można wodospad krystalicznie czystej wody.

(Wpis przeczytało łącznie 86 osób, dziś było to 1 osób )