Naleśniki z mleka sojowego

nalesniki-sojoweNiektórzy bardzo lubią mleko sojowe, inni stosują je jako substytut mleka krowiego. Chodzi o to, że jeśli ktoś cierpi na alergię pokarmową w postaci skazy białkowej czy nietolerancji laktozy, to nie może w ogóle pić mleka. Chociaż samego mleka krowiego nie musi brakować za bardzo w codziennej diecie, to jednak nie da się ukryć, że jest ono bardzo przydatne do różnych potraw, deserów czy chociażby kawy. Właśnie w takich sytuacjach przydaje się mleko sojowe. Można je kupić w sklepie, albo zrobić samodzielnie w domu – wystarcza ziarna soi i woda. Są osoby, które nabywają nawet specjalne maszynki do robienia domowego mleka z soi.

Warto wspomnieć o tym, że mleko sojowe nie zawiera laktozy i tłuszczu, za to ma wiele cennych substancji odżywczych, wśród nich białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i związki mineralne. Jeśli chodzi o smak mleka sojowego jest on rzeczywiście dość specyficzny i to czy się go lubi, czy nie jest bardzo indywidualną kwestią. Potrawy i desery robione z niego różnią się na pewno nieco od tych z mleka krowiego, ale robi się je dość podobnie. Jednym z przykładów mogą być naleśniki.  Oprócz 2 szklanek mleka sojowego należy przygotować do ich zrobienia 200 g mąki, 2 jajka, 2łyżki cukru, 2 łyżki masła, szczyptę soli i olej słonecznikowy do smażenia naleśników. Najpierw miksujemy jaja, masło, cukier, mąkę i sól, a następnie powoli i stopniowo dolewamy mleko sojowe. Ciasto ma wyjść gładkie. Następnie wylewa się kolejne porcje na wysmarowaną olejem słonecznikowym i rozgrzaną patelnię. Każdy naleśnik smaży się oczywiście z dwóch stron.

Natomiast jeżeli ktoś chce zrobić wyjątkowo zdrowe naleśniki powinien przygotować 2 szklanki mleka sojowego, 200 g mąki razowej pszennej, 2 jajka, 2 łyżeczki fruktozy, szczyptę soli, szczyptę sody oczyszczonej i łyżkę oleju. Wszystkie składniki należy dobrze połączyć i następnie smażyć razowe naleśniki na patelni bez tłuszczu. Powinno wyjść około 10 sztuk. Poza tym można robić naleśniki z mąki orkiszowej. W przepisie można znaleźć wówczas 2 szklanki mleka sojowego lub szklankę mleka soi i szklankę gazowanej wody mineralnej. Z czym natomiast najlepiej jeść takie naleśniki? Oczywiście dodatki powinny być możliwie jak najzdrowsze. Mogą to być konfitury domowej roboty, duszone jabłka czy lekki serek homo. Natomiast warto pamiętać również o tym, żeby unikać raczej smakowego mleka sojowego czy to aby nadać naleśnikom ciekawszego smaku, czy do picia. Zawiera ono bowiem cukier, zagęstniki, aromaty i barwniki. Ma też wszystkie zalety mleka naturalnego, ale przecież lepiej korzystać z nich bez niepotrzebnych dodatków.

(Wpis przeczytało łącznie 171 osób, dziś było to 1 osób )