Przepisy kuchni wileńskiej

kuchnia litewskaJadąc na wakacje lub urlop w różne miejsca, egzotyczne zakątki świata czy popularne kurorty turystyczne, zawsze warto próbować regionalnych i lokalnych potraw, które pomogą nam pełniej poznać kulturę danego kraju. Ponadto kulinaria i próbowanie lokalnych przysmaków to jedna z przyjemniejszych części poznawania i zwiedzania danego miejsca na świecie. Będąc we Włoszech spróbujmy prawdziwej włoskiej pizzy i spaghetti, w Grecji warto spróbować jak smakuje feta, w Hiszpanii możemy schłodzić się zupą gaz pacho, w Wiedniu skosztujmy prawdziwej czekolady.

Spędzając natomiast urlop w Wilnie do obowiązkowych potraw musimy zaliczyć kindziuk, kartacze, pierogi litewskie i chłodnik litewski.

Najbardziej znaną narodową potrawą litewską jest bez wątpienia kindziuk. Kindziuk to bardzo sucha, kwaskowa i pieprzna wędlina. Jest to wędlina od wieków spożywana na Litwie, wytwarzana z najlepszych partii mięsa wieprzowego. Możemy samodzielnie przygotować litewski kindziuk, a potrzebujemy do niego: polędwicę, szynkę lub karkówkę i boczek. Mięso kroimy na niewielkie kawałki i nacieramy pieprzem, solą, czosnkiem i niewielką ilością saletry. Zostawiamy mięso na 2 godziny tak, aby dobrze nasiąknęło przyprawami. Następnie takim farszem napełniamy świński żołądek lub pęcherz i zaszywamy je. Tak przygotowany kindziuk kładziemy między dwie ciężkie deski, aby uformował się kształt dysku. Przez okres czterech tygodni kindziuk powinien wisieć w specjalnym kominie do wędzenia tak, by przesiąkł zapachem dymu (najlepiej do palenia używać czerwonej olszyny, jałowca, modrzewia). Niektórzy wędzą kindziuk w ciepłym, inni – w zimnym dymie. Im dłuższy okres wędzenia i „dojrzewania” litewskiej wędliny, tym lepiej.

Kartacze, nazywane także cepelinami i kołdunami to jedna z najpopularniejszych potraw kuchni litewskiej. Jest to rodzaj dużych pyz z nadzieniem mięsnym. Do przygotowania cepelinów (kartaczy) potrzebujemy: 30 dag mielonej wołowiny, 10 – 20 dag mielonej wieprzowiny, cebulę, łyżkę masła, 2 – 3 łyżki bulionu, sól, pieprz. Do przygotowania ciasta potrzebujemy natomiast: 20 dużych ziemniaków, jajko, sól, 5 dag słoniny, cebulę, 3 łyżki śmietany. Zaczynamy od przygotowania farszu do cepelinów: cebulę obieramy, kroimy i podsmażamy na maśle na patelni. Dodajemy mięso mielone i bulion, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Następnie przygotowujemy ciasto. Piętnaście obranych, umytych i startych na tarce ziemniaków odsączamy z wody. Pozostałe ziemniaki gotujemy w łupinach, następnie obieramy i przepuszczamy przez prasę. Obie masy ziemniaczane mieszamy z jajkiem i i doprawiamy solą. Następnie formujemy z masy niezbyt duże i niezbyt grube placki, na które nakładamy nadzienie. Zaginamy krawędzie i formujemy owalne, wydłużone pyzy. Kartacze wrzucamy delikatnie do gotującej się wody. Gotujemy na niedużym ogniu przez około 30 minut. Wyciągamy cepeliny za pomocą sitka lub dużej łyżki cedzakowej. Polewamy sosem ze smażonej słoniny i cebuli wymieszanej ze śmietaną.

Inna popularna potrawa kuchni litewskiej to kołduny, czyli niewielkie pierożki nadziewane surowym farszem i gotowane  w zupie (czyli nasze polskie uszka). Będąc w Wilnie, koniecznie spróbujmy lokalnych przysmaków.

(Wpis przeczytało łącznie 159 osób, dziś było to 1 osób )