Przystawki ze śledzi

sałatka śledziowaOkazuje się, że dania ze śledzi to nie tylko majtasy w śmietanie czy rolmopsy w occie. Istnieje bardzo wiele ciekawych przepisów na różnorodne potrawy ze śledzi. W wielu z nich zaleca się najpierw namoczenie filetów w wodzie albo mleku. Chodzi o to, że najczęściej używane śledzie to majtasy, które są dosyć słone. Namaczanie pozwala złagodzić ich smak, ale także intensywny zapach. Potem można dodatkowo potrzymać śledzie w soku z cytryny, będą jeszcze lepsze.

Na pewno warto poszukać i wypróbować nowe pomysły na przyrządzanie oraz podawanie śledzi. Jednym z ciekawszych jest warstwowa sałatka śledziowa. Dzięki odpowiedniemu dobraniu składników do niej kolejne warstwy tworzą ciekawe połączenia kolorystyczne. Sałatkę należy podawać oczywiście w przezroczystym naczyniu, tak aby każdy mógł podziwiać jej wygląd i pracę włożoną w jej przygotowanie. Trzeba też pamiętać, żeby nabierając taką sałatkę śledziową dosięgnąć samego spodu salaterki i nabrać po trochę z każdej warstwy. Do przygotowania tej potrawy potrzebne są: filety śledziowe, buraki, marchew, ziemniaki, kiszone ogórki, cebula, jajka i żółty ser. Składniki które tego wymagają gotujemy, a potem wszystko kroimy, oprócz sera który najlepiej jest zetrzeć na tarce. Należy też przygotować sos z jogurtu, majonezu, musztardy i przypraw. Potem zostaje już ułożenie kolejnych warstw. Zaczynamy od śledzi, następnie cebula i sos. Teraz kolej na ziemniaki i marchewkę, znowu sos. Następnie układamy kiszone ogórki, buraki, sos, jajka na twardo i ser. To doskonała sałatka na Święta, różne uroczystości rodzinne i imprezy.

Bez wątpienia oryginalne i pyszne są także śledziowa sałatka po cygańsku czy śledzie po kaszubsku, ale jeszcze bardziej zaskakującą przystawką może się okazać tatar ze śledzia. Potrawa ta może przekonać nawet osoby, którym sama nazwa nie kojarzy się najlepiej ze względu na wspomnienie surowego mielonego mięsa oraz surowego jajka. Tatara śledziowego robi się po prostu z matjasów, które trzeba drobno pokroić. Następnie można do nich dodać równie drobno pokrojone jaja na twardo, ogórki kiszone, grzybki marynowane, czerwoną paprykę, cebulę, i kapary. Całość polewa się sosem z musztardy, koncentratu pomidorowego, miodu, pieprzu, mielonej papryki oraz imbiru. Istnieje też inny przepis na tatara ze śledzia i buraków. Zaczynamy od pokrojenia śledzi, czerwonej cebuli, ogórka i jabłka. Dodajemy do nich koperek, musztardę francuską, sok z cytryny, pieprz. Tak przygotowanym tatarem należy przekładać buraki, które najpierw pieczemy w folii, kroimy i moczymy w oliwie z miodem oraz cytryną. Efekt końcowy wygląda naprawdę bardzo ciekawie oraz apetycznie!

 

(Wpis przeczytało łącznie 174 osób, dziś było to 1 osób )