Serniczki na zimno w szklance

serniczki-na-zimnoSernik to jedno z najbardziej znanych i najczęściej pieczonych ciast w Polsce. Od pokoleń tradycja jego wykonywania w domach jest kultywowana. Szczególnym przykładem klasycznego serowego ciasta jest sernik z ziemniakami, wilgotny, pyszny i gładki w swej konsystencji. Jednak z czasem jak i w przypadku innych kulinariów tak i w dziedzinie pieczenia serników wiele się zmieniło. Prócz tych tak typowych receptur wciąż pojawiają się nowe na pyszne ciasta serowe bez pieczenia i pieczone na bazie rozmaitych serów. Przykładem jest serowiec na zimno z serków homogenizowanych czy serniki z ricottą i serem philadelphia. Jak się okazuje nie tylko u nas serowe ciasta robią furorę, Włosi także mają swój sernik robiony z sera koziego. Poza tym można pokusić się o wykonanie sernika bez sera. To dość ciekawa propozycja zwłaszcza dla osób nie spożywających nabiału. A to wciąż nie wszystko.

Jeśli mamy ochotę na sernik i chcemy go szybko przygotować to najlepszym pomysłem będą serniczki na zimno w szklankach lub pucharkach. Deser powinien być kolorowy dlatego do jego wykonania użyjemy owoców, galaretek i bakalii.

Szybki deser serowy na zimno
0,5 kg sera białego 3 krotnie zmielonego lub serek kremowy z wiaderka, równie dobrze mogą to być serki homogenizowane
3 żółtka
4 łyżeczki żelatyny
10 dkg masła
1 szklanka mleka lub śmietany kremówki
¾ szklanki cukru pudru
dwa rodzaje galaretki zielona i czerwona
dowolne owoce: truskawki, banany, brzoskwinie, czerwone porzeczki
okrągłe biszkotpy

Najlepiej zacząć od galaretki, która w czasie przygotowywania masy serowej będzie stygła i powoli tężała. Rozpuszczamy więc obie galaretki w osobnych naczyniach w mniejszej ilości wody niż ta zalecana na opakowaniu. Serowiec zaczynamy od ucierania masła z cukrem na puszystą masę. Kiedy jest już utarte na gładko dodajemy po jednym żółtku wciąż miksując. Na koniec dorzucamy ser i mieszamy na wolnych obrotach. Jeśli użyjemy mleka to powinno być lekko podgrzane i dolewamy go do masy z sera. Natomiast śmietankę należy ubić na puch i wtedy dodać do masy serowej- oba sposoby są smaczne. Żelatynę należy zalać gorącą wodą i rozpuścić kiedy przestygnie, ale będzie jeszcze ciepła. Wlewamy ją do masy serowej. Należy mieszać do gładkiej konsystencji. Na dnie pucharków lub szklanek układamy biszkopty a na nie tężejącą masę serową, potem układamy truskawki i zalewamy jedną galaretką. Drugą należy wylać gdy ta pierwsza nieco stężeje w lodówce.

(Wpis przeczytało łącznie 322 osób, dziś było to 1 osób )