Symbolika pokarmów wielkanocnych

koszyczek-wielkanocnyŚwięta Wielkanocne to czas niezwykle radosny dla wszystkich chrześcijan. Jest to okres obchodzony na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, który poniósł męczeńską śmierć na krzyżu. Z jego ukrzyżowaniem oraz powstaniem z grobu związana jest symbolika pokarmów wielkanocnych.

Jednym z najważniejszych zwyczajów związanych z obchodzeniem świąt wielkanocnych jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. W wielu kościołach katolickich pokarmy błogosławione są we wnętrzu świątyni, ale wciąż można odnaleźć miejscowości, w których święcenie odbywa się na zewnątrz kościoła.

Zwyczaj święcenia pokarmów znany jest nie tylko w Polsce, ale również w Austrii, między innymi w regionie Styrii, Tyrolu oraz Karyntii.

Dobór produktów do koszyczka wielkanocnego nie może być przypadkowy. Każdy produkt ma swój własny symbol, o którym powinniśmy pamiętać w czasie świąt wielkanocnych. Jeśli nie wiemy, co powinno znaleźć się w święconce, warto znaleźć w czasopismach religijnych podstawowy zestaw darów Bożych.

Zalicza się do nich takie produkty, jak: chleb, jajka, chrzan, sól oraz wodę. W koszyczku takich pokarmów nie może więc zabraknąć. W niektórych regionach zestaw ten jest nieco rozszerzany, gdyż do koszyczka wkłada się także masło (ma symbolizować dobrobyt), ocet (jest to symbol potu oraz łez) oraz ryby (jedzone przez Chrystusa po zmartwychwstaniu). Swoistą symbolikę ma także sam koszyczek, który może być wykonany z wikliny bądź ręcznie robiony z papieru i origami.

Warto pamiętać, że koszyczki mogą mieć różną wielkość. Wielkanocne koszyki dla dzieci są na ogół koszyczkami o niewielkich rozmiarach, ale można do nich zmieścić najważniejsze produkty. W koszyczku na pewno nie może zabraknąć jajek, zwłaszcza, że są one symbolem nowego życia oraz zmartwychwstania.

Równie ważna jest symbolika soli. Sól ma ochraniać ludzkość przez zniszczeniem (głównie w sferze duchowej), tak samo, jak jest w stanie chronić pokarm przed zepsuciem. Bardzo dobrze znana jest również symbolika chleba – jest on bowiem symbolem ciała Jezusa Chrystusa, którym żywią się wszyscy chrześcijanie.

Ze świętami Wielkanocnymi związane są nie tylko symbole, ale i różnorodne tradycje. Jedną z nich jest chociażby dzielenie się jajkiem podczas uroczystego wielkanocnego śniadania (jest to zwyczaj swoją symboliką nawiązujący do łamania się opłatkiem w czasie świąt Bożego Narodzenia). Święta Wielkanocne to również ozdabianie wydmuszek z jajek,
z których powstają piękne i niezwykle kolorowe pisanki.

(Wpis przeczytało łącznie 100 osób, dziś było to 1 osób )