Czy wiecie o tym, że na nasz zmysł smaku (a tym samym apetyt) wpływa nie tylko aromat wykonanej potrawy ale również jej wygląd? Z tego też względu coraz modniejsze staje się obecnie dekorowanie potraw. Do naszej dyspozycji są zarówno proste metody (np. ozdabianie sałatek majonezem i jajkami), jak i bardziej wyszukane sposoby (np. oryginalne półmiski z serami i wędlinami czy też efektowne potrawy okolicznościowe) na upiększanie jedzenia. Najwięcej kreatywności oraz umiejętności wymagają od nas jednak wyszukane ozdoby z owoców i warzyw. Sztuka ta określana jest jako carving.
Upiększyć można teoretycznie wszystko co nadaje się do jedzenia i picia (garnirowanie drinków czy tak zwane coffee art to również popularnie stosowane metody na udekorowanie serwowanego naszym gościom menu). Na naszych stołach mogą też pojawić się unikatowo prezentujące się wypieki czy inne pięknie ozdobione desery. Nasi goście z pewnością poczują się oczarowani gdy pośród smakowicie upiększonych dań, napojów czy przystawek oraz deserów, pojawią się pomysłowe dekoracje z warzyw i owoców.
Dyscyplina kulinarna zajmująca się tym zadaniem to tak zwany carving. Mistrzami tej sztuki są: Chiny, Tajlandia i Japonia. Wykonywanie dekoracji w warzywach czy owocach to sztuka z tradycjami, licząca sobie przeszło 1000 lat. Po raz pierwszy rzeźby te pojawiły się na dworze królewskim tajlandzkim. Stąd też najbardziej rozpowszechniona jego wersja to tak zwany carving tajski. Łączy on w sobie unikalność, finezję, delikatność i pomysłowość.
Główne motywy tematyczne owocowych i warzywnych rzeźb to rośliny i zwierzęta. Bardzo oryginalnie prezentują się również kompozycje stanowiące „mix” rzeźb owocowych i warzywnych z elementami naturalnych roślin: gałązki, kwiaty, liście.
W Polsce o carvingu mówi się mniej więcej od 2004 roku. Do tworzenia ozdób wykorzystuje się głównie owoce miękkie takie jak arbuz, melon, mango, dynia, papaja. Warzywa po jakie sięgają mistrzowie carvingu to z kolei: rzepa, buraki, rzodkiewka. Bardziej wprawni sięgają nawet po: pomidory, papryczkę chili oraz cebulę.
Rzeźbienie w owocach i warzywach wymaga od autora nie tylko pomysłowości – wyrzeźbić można bowiem teoretycznie wszystko co tylko przyjdzie nam do głowy. Mistrz carvingu musi być osobą o ogromnych pokładach cierpliwości, wytrzymałości oraz precyzji. Trzeba umiejętnie posługiwać się specjalnymi dłutami, mając na uwadze fakt, że poprawek nie da się tu nanieść i nawet najmniejszy błąd wiąże się z wyrzuceniem całego materiału i rozpoczęciem całej pracy od nowa. Proste rzeźby wykonuje się w ciągu godziny. Bardziej skomplikowane „dzieła” wymagają żmudnej pracy przez kilka a nawet kilkanaście godzin.