Piwo – mikstura o zapachu chmielu

piwoJak często zastanawiasz się jak powstaje piwo? Z pewnością rzadko – wystarczy Ci, że kiedy masz ochotę go spróbować, zdejmujesz butelkę lub puszkę z półki sklepowej i gotowe. Ale czy wiesz, jaki proces musi przejść piwo, aby trafić w Twoje ręce?

Jeśli nie, po przeczytaniu tego artykułu z pewnością nie będzie Ci obca ani historia piwa, ani sam proces jego produkcji. Aby szczegółowo poznać historię piwa, należy spojrzeć wstecz o jakieś 6 000 lat…

Najstarsze dostępne dokumenty, w których można znaleźć wzmiankę na temat piwa, pochodzą z czasów starożytnych – mowa tu o dawnych kulturach Sumerów i mieszkańców Babilonii.

Produkowali oni piwo w specjalnie w tym celu wykopanych i obłożonych gliną dołach. „Mikstura piwna” była gotowana za pomocą gorących kamieni, które wrzucano bezpośrednio do wcześniej przygotowanych dołów z roztworem, który później miał stać się piwem. To jednak Egipcjanie byli pierwszymi piwowarami. Z ich technologii warzenia piwa do XX wieku przetrwał „patent” gotowania brzeczki na ogniu – dzisiaj jednak cały proces jest sterowany automatycznie.

Proces warzenia piwa

Najlepsze piwa europejskie pochodzą z Niemiec, a dokładniej z terenów Bawarii. Proces warzenia piwa w tamtym rejonie ma długą historię. Poniżej przeczytasz dokładniej w jaki sposób przebiega. Wszystko zaczyna się od zmielenia słodu w młynie – ze słodu powstaje śrut słodowy. Następnie wysypuje się go do kadzi zaciernej, podgrzewa i zalewa wodą, aby później zetrzeć w celu uzyskania zacieru (tzw. brzeczki przedniej), który następnie należy poddać filtracji.

Do brzeczki należy dodać chmielu, a następnie zagotować. Kiedy piwo zostanie uważone należy oddzielić je od odpadów, powstających podczas procesu warzenia, zaś gorącą brzeczkę trzeba ostudzić i pozostawić do fermentacji – w tym celu do brzeczki dodaje się drożdże, aby wytworzył się dwutlenek węgla i alkohol. Na samym końcu, należy jeszcze raz przefiltrować piwo, a następnie pozostawić piwo, aby dojrzało oraz nabrało odpowiedniego smaku i aromatu. Na sam koniec należy poddać piwo kolejnej filtracji, a dodatkowo jeszcze pasteryzacji.

Proces warzenia piwa jest bardzo skomplikowany. Trzeba bowiem mieć odpowiedni sprzęt, a dodatkowo umiejętnie przeprowadzić kolejne jego etapy. Dla laików jest to sprawa trudna, jedna dla specjalistów takich jak np. Bawarczycy (prawdziwi smakosze niemieckiego piwa) całość jest o wiele łatwiejsza. To m.in. dzięki nim możesz cieszyć się aromatycznym piwem w twoim sklepie.

Co do piwa?

Jeśli decydujesz się skosztować np. bawarskiego piwa podaj do niego niemieckie zakąski – paletę mięs, talerz kiełbas, warzywa, potrawy mięsne i ziemniaczne lub pyszne szynki. Wtedy poczujesz się jak na prawdziwej niemieckiej kuchni – uczcie kulinarnej.

(Wpis przeczytało łącznie 71 osób, dziś było to 1 osób )