Bułgarskie trunki

bułgarskie winaZapewne mówiąc o bułgarskich trunkach przede wszystkim na myśl przychodzą tamtejsze wina. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ to właśnie Bułgarzy uważani są za jednych z najlepszych winiarzy na świecie. Dodatkową zaletą jest niewysoka cena za doskonałą jakość. Nic więc dziwnego, że bułgarskie wina popularne są nie tylko Europie, ale i na całym świecie. Niektóre godne polecenia gatunki to Cabernet Sauvignon – wino czerwone, Gymza – czerwone, wytrawne wino, Chardonnay – wino białe, Tamianka – wytrawne, białe wino. Warto dodać, że w Bułgarii wina chętnie popija się do dań głównych. Wspomaga ono bowiem trawienie oraz niewątpliwie ma wpływ na poprawę samopoczucia.

W Bułgarii jednak nie pija się wyłącznie bułgarskiego wina. Równie popularna jest rakija, czyli mocna wódka, którą pędzi się głównie ze śliwek, czasem z winogron. Trunek ten przygotowuje się również z moreli, fig czy nawet płatków róży. Tradycyjna rakija nie zawiera ziołowych dodatków, a domowa jej odmiana ma zazwyczaj większą zawartość alkoholu, nawet powyżej 70%!

Bułgarska rakija pita jest zazwyczaj jako aperitif przed podaniem głównego dania obiadowego. Za narodowy napój nie jest uznawana wyłącznie w Bułgarii, ale także Chorwacji, Serbii, Czarnogórze i Macedonii.

Ciekawostką może być fakt, że rakija oferowana jest gościom jako gest powitania. Jej picie ma często na Bałkanach znaczenie rytualne, np. w czasie wesela, ojciec pana młodego krąży wokół stołów i oferuje kieliszek tego trunku gościom, wznosząc tym samym toast za nowożeńców, co więcej, w krajach bałkańskich od dawna stosowano rakiję w medycynie, nie tylko ludowej. Głównie na pobudzenie apetytu. Właściwości lecznicze tego trunku wykorzystywano również przy bólach zębów, a także dolegliwościach żołądkowych i reumatycznych.

Choć piwo w Bułgarii nie jest tak popularne jak wino czy rakija, także można jest dostać w restauracjach bułgarskich. Piwo bułgarskie jest trochę słabsze niż to, które kupujemy w polskich sklepach.
Mimo to jakością nie odbiegają od znanych nam marek. Podobnie jak w przypadku win, ich cena również nie jest wysoka. Słodka i gęsta odmiana bułgarskiego piwa to boza.

Jak każdy kraj, także Bułgaria ma swoje zwyczaje i tradycje. Mieszkańcy tego regionu chętnie spożywają do posiłków wino w małej ilości, nic dziwnego skoro jego smak jest naprawdę doskonały. Warto samemu się o tym przekonać, spędzając niezapomniane chwile z przyjaciółmi podczas wakacji w Bułgarii.

(Wpis przeczytało łącznie 98 osób, dziś było to 1 osób )