Potrawka z kapusty pekińskiej

Podstawą zdrowia jest dieta. Ważne, by była zbilansowana i pełna. Innymi słowy oznacza to, że dieta ta powinna być zróżnicowana. Powinniśmy pamiętać o tym, by dostarczać organizmowi wszelkich potrzebnych do funkcjonowania i rozwoju elementów pożywienia. Składnikami niezbędnymi człowiekowi do funkcjonowania są białka, tłuszcze, węglowodany, mikroelementy i witaminy.

Oczywiście wszystkie z tych elementów potrzebne są w różnych ilościach. Jednymi z podstawowych i najzdrowszych produktów, które jadamy, są warzywa i owoce. Przede wszystkim to produkty pochodzenia naturalnego. Nie tuczą, dostarczają zaś wielu witamin i mikroelementów. Dieta bazująca na warzywach i owocach to jedna z najzdrowszych jakie można sobie wyobrazić.

Warzywa można przygotowywać i jadać na różne sposoby. Na surowo, duszone, pieczone, gotowane czy smażone. Największy pożytek przynoszą jednak, gdy jadane są na surowo. Nie zawsze forma ta pasuje do posiłku, który przygotowujemy. Co więcej, niektórzy nie przyswajają surowych warzyw zbyt dobrze.

Istnieje bardzo wiele przepisów na przetwory warzywne. Ciekawym pomysłem dla wegetarianów są jednogarnkowe gorące dania warzywne. Tego typu potrawy spokojnie mogą zastąpić tradycyjny obiad. Jednym z tego typu pomysłów jest chociażby potrawka z kapusty pekińskiej.

To jedna z modyfikacji znanego dania, jakim jest leczo. Do przygotowania tej potrawy potrzebne są następujące składniki: jedna kapusta pekińska, jedna papryka, jedna niewielka cebula, dwa duże ząbki czosnku i mały słoiczek koncentratu pomidorowego. Dobrze wybrać różne warianty kolorystyczne warzyw (czerwona lub żółta papryka, czerwona cebula), tak by stworzone danie było nie tylko smaczne, ale i ciekawe wizualnie.

Wszystkie składniki należy dokładnie umyć. Po oczyszczeniu można brać się za krojenie. Na początek należy przygotować cebulę. Pokrojoną w grubą kostkę, należy zeszklić na patelni – z dodatkiem łyżki oliwy. Kapustę i paprykę kroimy na cienkie paseczki. Do całości wciskamy obrany wcześniej czosnek Tak przygotowane warzywa możemy dodać do zeszklonej uprzednio cebulki. Następnie, do rondelka, w którym mamy już niemal wszystkie składniki, należy wlać 100 ml zimnej wody.

Całe kapuściane danie możemy zaprawić teraz koncentratem pomidorowym oraz doprawić do smaku wybranymi ziołami (świetnie nadają się oregano , bazylia i zioła prowansalskie), pieprzem i solą. Całość należy dusić przez około trzydzieści minut. Oczywiście czas duszenia dostosowujemy do kondycji warzyw. Jeżeli wcześniej zmiękną, spokojnie możemy przestać je dusić. Nie chodzi nam przecież o przygotowanie warzywnego przecieru.

(Wpis przeczytało łącznie 100 osób, dziś było to 1 osób )