Przepis na babkę ziemniaczaną

Chociaż kuchnia rosyjska głównie kojarzy się nam z blinami, kawiorem, kwasem chlebowym czy pielmieniami, to nie brakuje w niej dań o wyszukanym smaku i aromacie.

Poza tym, w menu rosyjskich restauracji nie może zabraknąć potraw rybnych, pierożków, a także zup, które serwowane są do każdego obiadu. Możemy tu choćby wymienić zupę szci z kiszonej kapusty, rossolnik z kiszonych ogórków, barszcz czy soliankę. Oprócz tego, Rosjanie uwielbiają również desery, w szczególności kisiele, kremy, musy czy serniki.

Warto też wspomnieć także o babce ziemniaczanej, która cieszy się dużym zainteresowaniem również w naszym kraju.

Otóż, babka ziemniaczana jest znana nie tylko w kuchni rosyjskiej, ale też w polskiej, litewskiej czy białoruskiej. Poza tym, jest ona tradycyjnym żydowskim daniem, które raczej pojawia się na stole przy okazji świąt niż na co dzień, ponieważ jej przygotowanie zajmuje wiele czasu. Oprócz tego, ten wyborny smakołyk posiada wiele odmian, gdyż oprócz tradycyjnego wypieku możemy w książkach kucharskich odnaleźć receptury na babkę ziemniaczaną z cebulką, z mięsem, bez jajek, pieczarkami, kaszą, serem, boczkiem i kiełbasą, a więc mamy w czym wybierać.W kuchni naszych sąsiadów z Moskwy to jedno z najbardziej lubianych rosyjskich dań obiadowych.

Przepis na babkę ziemniaczaną
Składniki:
2 kg ziemniaków (najlepsze stare),
2-3 jajka,
3-4 łyżki mąki pszennej,
2-3 łyżki manny,
2-3 łyżki oleju,
sól,
pieprz.

Sposób przyrządzenia:
W pierwszej kolejności należy zetrzeć ziemniaki na tarce. Kolejno dodajemy do nich jajka, mannę, łyżeczkę soli, szczyptę pieprzu, mąkę i olej i mieszamy. Gdy ciasto na babkę ziemniaczaną jest zbyt płynne, warto do niego dodać jeszcze trochę manny. Następnie uzyskaną masę ziemniaczaną wlewamy do tortownicy, którą wcześniej należy wysmarować tłuszczem i posypać bułką tartą. W dalszym etapie wstawiamy blachę do piekarnika i ustawiamy temperaturę na 250 stopni Celcjusza. Po upływie pół godziny zmniejszamy temperaturę do 180 stopni Celcjusza i pieczemy babkę jeszcze przez godzinę. Aby się upewnić, czy babka jest upieczona, nakłuwamy ciasto wykałaczką. Jeżeli jest ona słucha i się nie obiera, to znaczy, iż nasz wypiek jest gotowy.

Następnie kroimy babkę na kawałki i spożywamy z kawałkami dobrze schłodzonego masła. Natomiast osoby, które nie mają w zwyczaju liczyć kalorii, mogą ją spożywać razem ze skwarkami z boczku. Idealnym uzupełnieniem smakołyku jest schłodzone piwo, ewentualnie herbata.

Podsumowując, przygotowanie babki ziemniaczanej nie jest trudnym, ale za to czasochłonnym zadaniem. Jednakże warto tę potrawę wprowadzić do swojego jadłospisu, gdyż jest smaczna i pożywna. A poza tym, jest skład możemy modyfikować, a więc za każdym razem będzie smakować inaczej. Dzięki apetycznej babce będizemy mieli okazję chociaż w niewielkiej mierze posmakować kuchni Rosjan.

(Wpis przeczytało łącznie 120 osób, dziś było to 1 osób )