Tradycyjne dania angielskie

Kuchnia angielska przez wielu uważana jest za ubogą, a nawet za niezbyt smaczną, co jest wynikiem tego, iż stanowi mieszankę wielu kultur. Oczywiście, ważne miejsce zajmuje w niej słynna herbata, sok pomarańczowy, sałatka owocowa oraz jajka smażone na bekonie z pomidorami i grzybami.

Nie zapominamy tu o beffburgerze, czyli hamburgerze z wołowiną oraz warzywami, puddingu i ptysiu na słono. Kolejnym specjałem kuchni angielskiej jest zapiekanka z ziemniakami, rostbef, gnieciony groszek dodawany do ryby z frytkami oraz żółte sery. Na tradycyjnym stole nie może zabraknąć owoców morza, jagnięciny, wołowiny i ryb.

Ponadto, Anglicy nie są zwolennikami zup, dlatego raczej serwowane są one jako przystawki. Warto tu wymienić zupę pomidorową z bazylią czy ziemniaczano-porową. Jeżeli chodzi o desery, to dominują tu muffiny, marchewkowe ciasto, szarlotka oraz biszkopty z rodzynkami i budyniem.

Poza tym, kuchnia angielska jest zróżnicowana nieco regionalnie. Otóż, w londyńskich restauracjach możemy skosztować krwistych steków, puddingu Yorkshire, koktajli z krewetek, placków jabłkowych – appe plie. Natomiast w Liverpool bardzo znane są fast foody. Z pewnością, wśród znanych popularnych dań wymienimy jajka na bekonie, pieczarki i pomidory z grilla, baranie kiełbaski, rybę z frytkami oraz owoce morza.

Trzeba wspomnieć też o tym, iż Manchester słynie z tego, iż można w nim skosztować wspaniałych potraw z całego świata. Oczywiście, osoby, które cenią sobie dobre jedzenie powinny zwłaszcza odwiedzić dzielnicę Rusholme, w której znajduje się ponad 2 tys. restauracji podających smakołyki z różnych zakątków. Godne uwagi jest także menu oksfordzkich restauracji, w których odnajdziemy np. kebaby, hammus, pikantne kiełbaski, pure, dania rybne czy pyszne sałatki.

Przepis na rostbef z puddingiem z Yorkshire

Składniki
4 jajka
2 szklanki mleka
20 dag mąki
1,5 kg rostbefu bez kości
2 łyżki oleju
sól
pieprz
6 łyżek stopionego masła
natka pietruszki do dekoracji
masło do smażenia

Sposób przyrządzenia
Najpierw wykonujemy pudding. Ubijamy jaja z mlekiem i solą oraz dodajemy mąkę. Przykrywamy folią i odstawiamy na godzinę do lodówki. Potem, mięso nacieramy pieprzem, masłem, olejem i obsmażamy na maśle. Kolejno pieczemy je w piekarniku przez 15 minut w temperaturze 220 stopni. Następnie blachę smarujemy masłem i umieszczamy ją pod rusztem z mięsem. Zmniejszamy temperaturę do 200 stopni. Po rozpuszczenia masła, wlewamy pudding i całość pieczemy przez 20 minut. Po upieczeniu wyjmujemy mięso i po upływie 10 minut podajemy razem z puddingiem.

Przepis na muffiny ze śliwkami
Składniki

40 g mąki pszennej
140 g mąki pełnoziarnistej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szczypta soli
1 łyżeczka cynamonu
1 jajko, roztrzepane
50 ml oleju roślinnego
80 g miodu
350 ml półtłustego mleka
15 śliwek bez pestek, drobno posiekanych
4 łyżki cukru

Sposób przyrządzenia:
Najpierw rozgrzewamy piekarnik, blachę smarujemy masłem i kładziemy foremki. Łączymy ze sobą mąkę, proszek do pieczenia, sol i cynamon. W osobnym naczyniu mieszamy olej, miód, mleko, jajko. Dodajmy słuche składniki oraz posiekane śliwki i ciasto kładziemy do foremek. Posypujemy cukrem i pieczemy przez 20 minut. Angielski deser gotowy!

(Wpis przeczytało łącznie 110 osób, dziś było to 1 osób )