Mity pasteryzowane w słoikach czyli kiedy nie robić przetworów?

Jak się okazuje, robienie domowych przetworów czy pieczenie ciast może okazać się w niektórych sytuacjach dość… problematyczne. Nie tylko my, Polacy wiążemy z gotowaniem i innymi pracami kuchennymi pewne przesądy i zabobony, ponieważ wiele z nich trafiło do naszej kultury dzięki wpływom innych nacji i narodowości.

W niniejszym artykule postaramy się wiec przybliżyć dość niekonwencjonalne, nierzadko zabawne i traktowane z przymrużeniem oka przesądy, dotyczące gotowania i pieczenia, zarówno w odniesieniu do faz księżyca jak i… miesiączki. Bardzo powszechnie bowiem uważa się, iż kobiety w trakcie menstruacji nie powinny absolutnie nawet wchodzić do kuchni, a już na pewno nic nie gotować ani nie robić przetworów na zimę (a więc wolne od kuchennych obowiązków drogie Panie? 🙂 Być może taki zabobon wywodzi się ze średniowiecznego „obarczania” miesiączkujących kobiet złą aurą i nieczystością.

Mimo, iż przesąd ten wydaje się bardzo archaiczny i dosyć śmieszny, niektóre Panie twierdzą, iż podczas okresu nie są w stanie zrobić dobrego ciasta, prawidłowo doprawić potraw czy nawet ściśle trzymać się przepisów kulinarnych na marynowane warzywa czy sałatki ze słoików. Oczywiście, przesąd ten nie znajduje żadnego rzetelnego potwierdzenia, jednakże ogólne złe samopoczucie i rozdrażnienie być może faktycznie niekorzystnie wpływa na kulinarne zdolności niektórych kobiet. Rozstrzygnięcie tego problemu pozostawiamy już jednak do samodzielnego przemyślenia.

W niektórych kulturach przyjmuje się także, iż dane przetwory i potrawy powinno się obowiązkowo robić w określonych porach roku lub podczas konkretnej fazy księżyca. Według ludowych wierzeń pełnia nie wpływa bowiem korzystnie na robienie domowych przetworów z warzyw i owoców, choć nigdy nie udowodniono takiej hipotezy.

Oczywiście, smaczne i zdrowe przetwory z jarzyn najlepiej robić z warzyw świeżych, w czasie ich sezonowego zbioru, jednakże jeśli zdecydujemy się na zrobienie marynowanej sałatki bardzo późną jesienią lub zimą z jarzyn kupionych w sklepie z pewnością nie przydarzy nam się nic złego, a przetwory i z pewnością smakować będą dokładnie tak samo jak te przygotowywane latem.

Większość z rodzimych przesądów i zabobonów dotyczących gotowania lub robienia przetworów na zimę bez wątpienia uznać można za wręcz absurdalne. Nie oznacza to jednak, iż nie możemy traktować ich z przymrużeniem oka, dbając tym samym o porządek w kuchni. Rozsypanie soli ma bowiem podobno skutkować małżeńską awanturą, a liczenie pierogów przed ugotowaniem – ich nieuchronnemu porozklejaniu. Z kolei przy wyrabianiu ciasta drożdżowego ponoć należy krzyczeć – w innym przypadku nie wyrośnie, zaś biszkoptem osoby przesądne rzucają o podłogę by w ten sposób nie opadł.

(Wpis przeczytało łącznie 76 osób, dziś było to 1 osób )