Kuchnia galicyjska, czyli najlepsze krakowskie przepisy

Kuchnia galicyjska powstała na przełomie XVIII i XIX w. na terenach zaboru austriackiego. Widoczne są w niej wpływy kuchni austriackiej, czeskiej, węgierskiej, żydowskiej i niemieckiej. Nie ulega wątpliwości to, że na kształtowanie się kuchni galicyjskiej miał wpływ Kraków, stąd też często określana jest kuchnią krakowską.

Z pewnością, do najsmaczniejszych dań należą flaczki, czyli tzw. maczanka przyrządzana na bazie schabu, karkówki, pieczywa i sosu kminkowego. Poza tym, należy tu wymienić kaczkę po krakowsku, zupę z gołębników czy kiełbasę lisiecką. Oprócz tego, słynnym daniem wielkanocnym jest barszcz biały. Trzeba tu wspomnieć o kapuście kiszonej, buchtach, bajglach, czyli żydowskich obwarzankach z makiem, sezamem, solą. Nie mniej smaczna jest kasza krakowska, małdrzyki oraz sernik wiedeński.

Przepis na małdrzyki krakowskie

Składniki:

pół kilograma półtłustego twarogu,
pół szklanki mąki pszennej,
pół szklanki cukru,
pół szklanki cukru pudru,
1 jajko,
pół szklanki oleju,
mały słoik konfitury jagodowej.

Sposób przyrządzenia:

W pierwszej kolejności mielimy twaróg przez maszynkę, dodajemy cukier kryształ i puder, jajko, mąkę i mieszamy aż uzyskamy gęstą masę. Tworzymy z masy placuszki i pieczemy na mocno rozgrzanym oleju przez ok. 4 min. Upieczone placuszki smarujemy konfiturą i posypujemy cukrem pudrem.

Przepis na kaszkę krakowską zacieraną na mleku

Składniki:

3-4 łyżki kaszki krakowskiej,

0,5 jajka,

sól,

2, 5 szklanki mleka.

Sposób przyrządzenia:

Na początku kaszkę trzeba połączyć z surowym jakiem i pozostawić w małych grudkach do przeschnięcia. Następnie gotujemy mleko, wsypujemy kaszkę i solimy. Gotujemy przez 10-15 minut, uważając, by nie wykipiała. Kiedy jest odpowiednio miękka, możemy przejść do jej konsumpcji.

Przepis na zupę z głąbików krakowskich

Składniki:

4-5 kiszonych głąbików krakowskich (tzw. sałata łodygowa),

1l wywaru z kości i włoszczyzny,

1szkl. śmietany,

2 łyżeczki mąki,

ok. 2 szkl. kwasu z kiszonych głąbików,

sól.

Sposób przyrządzenia:

Najpierw musimy zetrzeć głąbiki na tarce i dodać wraz z kiszoną wodą do wywaru. Następnie wlewamy śmietanę rozrobioną z mąką i gotujemy. Serwujemy razem z ugotowanymi ziemniakami albo ryżem.

Przepis na sos kminkowy

Składniki:

400 ml wywaru z kości lub mięsa,

10 dag cebuli,

tłuszcz,

3 dag mąki,

2 łyżeczki kminku,

sól,

pieprz,

przyprawa do zup do smaku,

karmel.

Sposób przyrządzenia:

Cebulę obieramy, następnie drobno kroimy, smażymy i dodajemy mąkę. Kolejno rozprowadzamy z zimnym wywarem i gotujemy przez 8 min. Dodajemy kminek, przecieramy, dodajemy karmel i doprawiamy sos.

Niezależnie od tego, czy  wybierasz się na krótki wypad do Krakowa, czy planujesz dłuższą wycieczkę po Grodzie Kraka zachęcamy Cię do skosztowania pysznych małopolskich smakołyków.

(Wpis przeczytało łącznie 472 osób, dziś było to 1 osób )